الزامات محل دپوی کلیه مصالح حاصل از عملیات خاک‌برداری در پروژه‌های راه‌سازی


5 سال پیش ، دوشنبه 15 مهر 1398

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

در بیشتر پروژه‌های راه‌سازی، خاک حاصل از خاکبرداری مسیر یا به محل خاکریز منتقل شده و یا در کنار ترانشه پوش داده می‌شود. عدم حمل مصالح به محل دپو و پوش دادن آن در پای ترانشه، با گذشت زمان مشکلات زیادی را برای جسم جاده ایجاد خواهد کرد. )

شرکت مهندسین مشاور راه‌یاب ملل با هدف هم‌افزایی و ارتقاء دانش مهندسی اقدام به اشتراگ‌گذاری تجربیات خود با مهندسان و متخصصان کرده است. مقاله حاضر به قلم مهندس شیلان حسینی به بررسی مخاطرات احتمالی عدم توجه به دپو خاک در محل مناسب می پردازد. 

كليه خاك­هاي حاصل از خاك‌برداري بايد در خاكريزها، راه­هاي ارتباطي، پشت پل­ها و پي­ها مصرف شود مگر در مواردي كه دستگاه نظارت مقیم، مصرف اين خاك­ها را براي خاكريزي نامناسب و غير قابل قبول دانسته و یا زائد بر مصرف تشخيص دهد.

در مواردی که مصالح حاصل از خاکبرداری قابل استفاده به عنوان قرضه (خاکریزی و سنگریزی) باشد، باید دستور انبار مواد در محل مناسبی داده شده تا در زمان انجام عملیات خاکریزی، با مشکل نبود مصالح و غیر قابل استحصال بودن مصالح خاکبرداری مواجه نباشیم. عدم مصرف خاك­هاي حاصل از خاكبرداري، به هر دليل كه باشد، بايد قبلاً به تأييد عوامل فنی کارگاه و كارفرما برسد.  

«متن کامل این نوشتار را از لینک بالا دانلود کنید»